საჯარო გადაწყვეტილება საგანმანათლებლო დაწესებულებებისთვის
საჯარო გადაწყვეტილება საგანმანათლებლო დაწესებულებებისთვის მოსწავლეთა ტრანსპორტირებისა და კვების მომსახურების დღგ-ისგან გათავისუფლების შესახებ
2025 წლის 29 მაისს საქართველოს ფინანსთა მინისტრმა გამოსცა საჯარო გადაწყვეტილება №133, რომელიც განმარტავს საგადასახადო კოდექსის 170-ე მუხლის პირველი ნაწილის „ე“ ქვეპუნქტის გამოყენების წესს იმ შემთხვევებში, როდესაც საგანმანათლებლო დაწესებულება მოსწავლეთათვის უზრუნველყოფს ტრანსპორტირების და/ან კვების მომსახურებას.
ეს გადაწყვეტილება მნიშვნელოვანი სიახლეა განათლების სექტორისთვის, რადგან ზუსტად განსაზღვრავს, როდის შეიძლება აღნიშნული მომსახურებები გათავისუფლდენ დამატებული ღირებულების გადასახადისგან (დღგ) და ამ გზით აგვარებს პრაქტიკაში არსებულ სამართლებრივ გაურკვევლობებს.
საჯარო გადაწყვეტილების არსი
საჯარო გადაწყვეტილების თანახმად, საგანმანათლებლო დაწესებულების მიერ მოსწავლეთათვის ტრანსპორტირების ან კვების მომსახურების გაწევა ჩაითვლება განათლების მომსახურებისადმი დამხმარე ხასიათის მომსახურებად, რაც ნიშნავს, რომ აღნიშნული ოპერაციები გათავისუფლებულია დღგ-ისგან ჩათვლის უფლების გარეშე.
შეღავათი ვრცელდება მხოლოდ მაშინ, როდესაც დაკმაყოფილებულია ორი მთავარი პირობა:
1. მომსახურება უნდა განხორციელდეს საგანმანათლებლო დაწესებულების მიერ ან მისი სახელით:
· ტრანსპორტირების ან კვების მომსახურება უნდა მიეწოდოს მოსწავლეებს უშუალოდ საგანმანათლებლო დაწესებულების მიერ ან მისი სახელით;
· თუ მომსახურება შეძენილია მესამე პირისგან, აუცილებელია, რომ:
-მომსახურება კვლავ განხორციელდეს საგანმანათლებლო დაწესებულების სახელით
- მოსწავლეთაგან შესაბამისი ანაზღაურების მოთხოვნის უფლება ჰქონდეს მხოლოდ საგანმანათლებლო დაწესებულებას.
2. მომსახურება უნდა იყოს არსებითად დაკავშირებული განათლების პროცესთან:
დამხმარე მომსახურებად ითვლება მხოლოდ ის, რაც:
· ხელს უწყობს სასწავლო პროცესის გამართულად წარმართვას;
· აუმჯობესებს განათლების მიღების პირობებს;
· აუცილებელია სასწავლო პროცესის ორგანიზებისათვის
შესაბამისად, აღნიშნული ნორმით:
· მოსწავლეთა ტრანსპორტირება - სახლიდან სკოლამდე და სკოლიდან სახლში გადაყვანა - განიხილება განათლების პროცესისთვის აუცილებელ დამხმარე ელემენტად, რადგან უზრუნველყოფს მოსწავლეთა უსაფრთხოებასა და სასწავლო პროცესის უწყვეტობას;
· მოსწავლეთა კვება, რომელიც ხორციელდება სწავლის ეფექტიანობისა და მოსწავლეთა კომფორტის უზრუნველსაყოფად, ასევე მიიჩნევა განათლების მომსახურებასთან დაკავშირებულ დამხმარე ოპერაციად.
შესაბამისად, ორივე ტიპის მომსახურება გათავისუფლებულია დღგ-ისგან ჩათვლის უფლების გარეშე.
საჯარო გადაწყვეტილება ამარტივებს საგადასახადო გარემოს და ზრდის სამართლებრივ გამჭვირვალობას განათლების სფეროში. გადაწყვეტილება აუმჯობესებს ფინანსურ პროგნოზირებადობას და ამცირებს საგადასახადო რისკებს განათლების სფეროში.
რას უნდა მიაქციონ ყურადღება საგანმანათლებლო დაწესებულებებმა
იმისათვის, რომ საჯარო გადაწყვეტილება სწორად იქნას გამოყენებული, სასწავლებლებმა უნდა უზრუნველყონ:
• ხელშეკრულებებში მკაფიოდ აისახოს, რომ ტრანსპორტირებისა და კვების მომსახურება ხორციელდება საგანმანათლებლო დაწესსებულების სახელით;
• ბუღალტრულ აღრიცხვაში შესაბამისი ოპერაციები სწორად კლასიფიცირდეს, როგორც განათლების მომსახურებასთან დაკავშირებული დამხმარე მომსახურება;

Public Advance Tax Ruling on VAT Exemption for Student Transportation and Catering Services Provided by Educational Institutions
On 29 May 2025, the Minister of Finance of Georgia issued Public Advance Tax Ruling No. 133, which clarifies the application of Article 170(1)(e) of the Tax Code of Georgia in cases where an educational institution provides students with transportation and/or catering services.
This ruling represents an important development for the education sector, as it clearly defines when such services may be exempt from Value Added Tax (VAT) and eliminates legal uncertainties that have existed in practice.
Essence of the Public Advance Tax Ruling
According to the ruling, transportation and catering services provided by an educational institution to its students are considered ancillary services to educational services. As a result, these operations are exempt from VAT without the right to deduction.
The exemption applies only if two key conditions are met:
1️⃣ The service must be provided by the educational institution or on its behalf:
- Transportation and/or catering services must be provided directly by the educational institution or on its behalf.
- If the service is purchased from a third party, it is required that:
- the service is still provided in the name of the educational institution, and
- only the educational institution has the right to charge students for the service.
2️⃣ The service must be substantially connected to the educational process:
Only services that:
- support the proper functioning of the learning process,
- improve conditions for receiving education, and
- are necessary for organizing the educational process
are considered ancillary services.
Based on the above:
- Student transportation (from home to school and back) is regarded as a necessary supporting element of the educational process, as it ensures student safety and continuity of learning.
- Student catering, provided to enhance learning efficiency and student comfort, is also considered an ancillary service related to education.
Accordingly, both services are exempt from VAT without the right to deduction.
Implications for the Education Sector
This Public Advance Tax Ruling simplifies the tax environment and increases legal transparency in the education sector. It improves financial predictability and reduces tax risks for educational institutions.
What Educational Institutions Should Pay Attention To
To correctly apply this ruling, educational institutions should ensure that:
- contracts clearly state that transportation and catering services are provided in the name of the educational institution;