აქტიური გადამხდელის სტატუსის მინიჭება
2026 წლის 11 ივნისს გამოქვეყნდა საქართველოს ფინანსთამინისტრის №180 ბრძანება, რომლითაცცვლილებები შევიდა „გადასახადების ადმინისტრირების შესახებ“ ინსტრუქციაში.
ცვლილებები 2026 წლის 12 ივნისიდან ამოქმედდა და გააფართოვა აქტიურიგადასახადის გადამხდელის სტატუსისმინიჭების საფუძვლები.
აქტიური სტატუსი შეიძლება მიენიჭოს გადასახადის გადამხდელს, თუ:
- გადასახადის გადამხდელის სახელზე რეგისტრირებულია POS-ტერმინალი, მობილური POS-ტერმინალი ან ელექტრონული კომერციის ტერმინალი, რომლის რეგისტრაცია შესაბამისი სტატუსის მინიჭების თარიღისთვის არ არის გაუქმებული;
- საწარმოს ან ორგანიზაციას გახსნილი აქვს საბანკო ანგარიში, რომელიც სტატუსის მინიჭების მომენტისთვის აქტიურია;
- გადასახადის გადამხდელს გამოწერილი აქვს საგადასახადო დოკუმენტი (სდ);
- გადასახადის გადამხდელს მინიჭებული აქვს მიკრობიზნესის, მცირე ბიზნესის ან ფიქსირებული გადასახადის გადამხდელის სტატუსი, რომელიც შესაბამისი თარიღისთვის ძალაშია;
- პირი რეგისტრირებულია დღგ-ის გადამხდელად და აღნიშნული რეგისტრაცია სტატუსის მინიჭების თარიღისთვის არ არის გაუქმებული.
ეს ცვლილებები არ აუქმებს აქტიურისტატუსის მინიჭების უკვეარსებულ საფუძვლებს, არამედმათ დამატებით კრიტერიუმებს ამატებს. შესაბამისად, კვლავ ძალაშირჩება სხვა მოქმედისაფუძვლები, მათ შორისგადასახადის გადამხდელის რეგისტრაცია, კანონმდებლობით გათვალისწინებული დეკლარაციებისა დაგაანგარიშებების წარდგენა, საგადასახადო ვალდებულებების შესრულება, საკონტროლო-სალაროაპარატზე ბრუნვის დაფიქსირება დაკანონმდებლობით განსაზღვრული სხვაშემთხვევები.
გამარტივდა შემოსავლებისა და ხარჯების აღრიცხვის წიგნის წარმოების წესი
2026 წლის 24 ივნისს გამოქვეყნდა საქართველოს ფინანსთამინისტრის №196 ბრძანება, რომლითაცცვლილებები შევიდა „გადასახადების ადმინისტრირების შესახებ“ ინსტრუქციაში. ცვლილებები 2026 წლის 1 აგვისტოდან ამოქმედდება და შემოსავლებისა დახარჯების გამარტივებული აღრიცხვის წიგნისწარმოების წესს ეხება.
ახალი წესით, პირს, რომელსაც უფლებააქვს გამოიყენოს შემოსავლებისა დახარჯების აღრიცხვის გამარტივებული წესი, შეუძლია აღრიცხვის წიგნიაწარმოოს როგორც ქაღალდზე, ისე ელექტრონული ფორმით. აღრიცხვის წიგნში, პირველადი სააღრიცხვო დოკუმენტების საფუძველზე, ქრონოლოგიური თანმიმდევრობით უნდააისახოს საანგარიშო (საგადასახადო) პერიოდისყველა სამეურნეო ოპერაცია.
ამასთან, გამარტივდა აღრიცხვის წიგნისადმინისტრირების პროცედურებიც. კერძოდ, №996 ბრძანების 28-ემუხლიდან ამოღებულია დებულებები, რომლებიცითვალისწინებდა შემოსავლების სამსახურის მიერაღრიცხვის წიგნის დალუქვისპროცედურას. შესაბამისად, გადამხდელს აღარმოუწევს საგადასახადო ორგანოსთვის მიმართვააღნიშნული მიზნით.
განახლებული წესისთანახმად, აღრიცხვის წიგნი, როგორც წესი, იხსნებაერთი კალენდარული წლით. თუმცა, თუ საქმიანობის სპეციფიკა ამასმოითხოვს (მაგალითად, პირსაქვს რამდენიმე სტაციონარული ობიექტიან საქმიანობას სხვადასხვა რეგიონშიახორციელებს), შესაძლებელია ერთზემეტი აღრიცხვის წიგნისწარმოებაც.
დამატებით განისაზღვრა, რომ:
- ქაღალდზე წარმოებული აღრიცხვის წიგნი უნდა იყოს ზონარგაყრილი და დანომრილი, ხოლო ელექტრონულ ფორმაზე აღნიშნული მოთხოვნა არ ვრცელდება;
- აღრიცხვის წიგნში შეტანილი შეცდომების შესწორება უნდა იყოს სათანადოდ დასაბუთებული და შეიცავდეს შესწორების თარიღს. ქაღალდზე წარმოებული წიგნის შემთხვევაში შესწორება ასევე უნდა დადასტურდეს გადამხდელის ხელმოწერითა და, არსებობის შემთხვევაში, ბეჭდით;
- თუ პირს აღარ აქვს უფლება ან ვალდებულება გამოიყენოს გამარტივებული აღრიცხვის წესი, იგი ვალდებულია შეწყვიტოს შესაბამისი აღრიცხვის წიგნის წარმოება;
- აღრიცხვის წიგნის შენახვის მინიმალური ვადა განისაზღვრა არანაკლებ 3 წლით.
შეგახსენებთ, რომსაქართველოს საგადასახადო კოდექსის 73-ე მუხლის შესაბამისად, შემოსავლებისა დახარჯების აღრიცხვის გამარტივებული წესისგამოყენება შეუძლიათ იმპირებს, რომლებიც საქონლისან მომსახურების რეალიზაციას უპირატესად ნაღდიანგარიშსწორებით ახორციელებენ. აღნიშნული წესიარ ვრცელდება იმგადასახადის გადამხდელებზე, რომლებიცმოგებისა და საშემოსავლო გადასახადის მიზნებისთვის ვალდებულნი არიან, ან საკუთარი სურვილითაწარმოებენ ბუღალტრულ აღრიცხვას დარიცხვის მეთოდით, აგრეთვე დამატებული ღირებულების გადასახადის (დღგ) გადამხდელებზე.
ცვლილებები მიზნადისახავს აღრიცხვის პროცესისგამარტივებას, ელექტრონული ფორმითწარმოების ხელშეწყობასა დაგადასახადის გადამხდელების ადმინისტრაციული ტვირთისშემცირებას.
გაიზარდა წინასწარი გადაწყვეტილების გამოცემის მომსახურების საფასური
2026 წლის 8 ივნისს გამოქვეყნებული საქართველოს მთავრობის №251 დადგენილებით გაიზარდაშემოსავლების სამსახურის მიერწინასწარი გადაწყვეტილების გამოცემისთვის დაწესებული მომსახურების საფასური.
ცვლილების თანახმად, 2027 წლის 1 იანვრიდან მომსახურების საფასურიიურიდიული პირებისთვის 20 000 ლარს, ხოლორეზიდენტი ფიზიკური პირებისთვის 10 000 ლარს შეადგენს. მანამდე მოქმედი ტარიფები, შესაბამისად, 10 000 და 5 000 ლარი იყო.
ახალი ტარიფებიგავრცელდება მხოლოდ იმმოთხოვნებზე, რომლებიც შემოსავლების სამსახურში 2027 წლის 1 იანვრიდან იქნებაწარდგენილი. აღნიშნულ თარიღამდე წარდგენილ განცხადებებზე კვლავძველი ტარიფები იმოქმედებს.
დაზუსტდა აქტივის რეალიზაციით მიღებული შემოსავლის დაბეგვრისადმი მიდგომა
2026 წლის 10 ივნისს გამოქვეყნდა საქართველოს ფინანსთამინისტრის №175 საჯარო გადაწყვეტილება, რომლითაცცვლილება შევიდა 2026 წლის 14 მაისის №143 საჯაროგადაწყვეტილებაში – „ფიზიკური პირისმიერ აქტივის მიწოდების შედეგადმიღებული შემოსავლის საშემოსავლო გადასახადით დაბეგვრის საკითხებზე“.
ახალი ჩანაწერის თანახმად, საქმიანობა სისტემურ დაორგანიზებულ საქმიანობად ჩაითვლება მხოლოდიმ შემთხვევაში, თუპირი აქტივების შექმნას, შეძენას ან გასხვისებას ახორციელებს, როგორცმის ძირითად დადამოუკიდებელ ეკონომიკურ საქმიანობას, რომლისმიზანიც მუდმივი შემოსავლის მიღებაა.
შესაბამისად, მხოლოდუძრავი ქონების ფლობა, მათ შორის რამდენიმე საცხოვრებელი ბინისან სახლის საკუთრებაში ქონა, მათი ფლობის ხანგრძლივობა ანშემდგომი გაყიდვა, თავისთავად არწარმოადგენს საკმარის საფუძველს იმისთვის, რომ საქმიანობა სამეწარმეო საქმიანობად შეფასდეს.
ამასთან, აუცილებელია გაიმიჯნოს კერძოპირის მიერ საკუთარიაქტივის რეალიზაცია იმშემთხვევებისგან, როდესაც უძრავიქონების შექმნა, შეძენაან გაყიდვა ბიზნეს საქმიანობის ფარგლებში ხორციელდება. მაგალითად, როდესაცადგილი აქვს დეველოპერულ საქმიანობას, იპოთეკური მოთხოვნების უზრუნველყოფასთან დაკავშირებულ ოპერაციებს ანსხვა მსგავს ეკონომიკურ საქმიანობას.
ასეთ შემთხვევებში ფიზიკურიპირი ვერ ისარგებლებს საგადასახადო კოდექსითგათვალისწინებული შეღავათიანი დაბეგვრის რეჟიმებით, მათშორის:
- არ გავრცელდება საქართველოს საგადასახადო კოდექსის 81-ე მუხლის მე-3 ნაწილით განსაზღვრული წესი, რომლის მიხედვითაც ნამეტი შემოსავალი 5%-იანი განაკვეთით იბეგრება;
- არ გავრცელდება საქართველოს საგადასახადო კოდექსის 82-ე მუხლის პირველი ნაწილის „ვ.ა“ ქვეპუნქტით გათვალისწინებული გათავისუფლება, რომლის მიხედვითაც 2 წელზე მეტი ვადით საკუთრებაში არსებული საცხოვრებელი ბინის (სახლის) და მასზე დამაგრებული მიწის რეალიზაციით მიღებული ნამეტი შემოსავალი საშემოსავლო გადასახადისგან თავისუფლდება.
შესაბამისად, ცვლილებაკიდევ უფრო მკაფიოდმიჯნავს კერძო აქტივისერთჯერად რეალიზაციასა დაბიზნესსაქმიანობის ფარგლებში განხორციელებულ აქტივების მიწოდებას, რაცმნიშვნელოვანია შესაბამისი საგადასახადო რეჟიმისსწორად განსაზღვრისთვის.

Присвоение статуса активного налогоплательщика
11 июня 2026 года был опубликован Приказ Министра финансов Грузии № 180, которым внесены изменения в Инструкцию «Об администрировании налогов».
Изменения вступили в силу с 12 июня 2026 года и расширили основания для присвоения статуса активного налогоплательщика.
Статус активного налогоплательщика может быть присвоен налогоплательщику, если:
- на имя налогоплательщика зарегистрирован POS‑терминал, мобильный POS‑терминал или терминал электронной коммерции, регистрация которого на дату присвоения соответствующего статуса не аннулирована;
- у предприятия или организации открыт банковский счёт, являющийся активным на момент присвоения статуса;
- налогоплательщиком выписан налоговый документ (НД);
- налогоплательщику присвоен статус микробизнеса, малого бизнеса или плательщика фиксированного налога, действующий на соответствующую дату;
- лицо зарегистрировано в качестве плательщика НДС и указанная регистрация на дату присвоения статуса не аннулирована.
Данные изменения не отменяют уже существующие основания присвоения активного статуса, а добавляют к ним дополнительные критерии. Соответственно, продолжают действовать иные действующие основания, в том числе регистрация налогоплательщика, представление предусмотренных законодательством деклараций и расчётов, исполнение налоговых обязательств, фиксация оборота на контрольно‑кассовом аппарате и иные случаи, определённые законодательством.
Упрощён порядок ведения книги учёта доходов и расходов
24 июня 2026 года был опубликован Приказ Министра финансов Грузии № 196, которым внесены изменения в Инструкцию «Об администрировании налогов». Изменения вступят в силу с 1 августа 2026 года и касаются порядка ведения книги упрощённого учёта доходов и расходов.
Согласно новому порядку, лицо, имеющее право применять упрощённый порядок учёта доходов и расходов, может вести книгу учёта как на бумажном носителе, так и в электронной форме. В книге учёта, на основании первичных учётных документов, в хронологической последовательности должны отражаться все хозяйственные операции отчётного (налогового) периода.
Кроме того, упрощены процедуры администрирования книги учёта. В частности, из статьи 28 Приказа № 996 исключены положения, предусматривавшие процедуру опечатывания (пломбирования) книги учёта Службой доходов. Соответственно, налогоплательщику больше не придётся обращаться в налоговый орган с указанной целью.
В соответствии с обновлённым порядком, книга учёта, как правило, открывается на один календарный год. Однако, если этого требует специфика деятельности (например, у лица имеется несколько стационарных объектов или оно осуществляет деятельность в разных регионах), допускается ведение более одной книги учёта.
Дополнительно определено, что:
- книга учёта, ведённая на бумажном носителе, должна быть прошнурована и пронумерована, тогда как на электронную форму данное требование не распространяется;
- исправление ошибок, допущенных в книге учёта, должно быть надлежащим образом обосновано и содержать дату исправления; в случае книги, ведённой на бумажном носителе, исправление также должно быть подтверждено подписью налогоплательщика и, при наличии, печатью;
- если лицо более не имеет права или обязанности применять упрощённый порядок учёта, оно обязано прекратить ведение соответствующей книги учёта;
- минимальный срок хранения книги учёта определён в размере не менее 3 лет.
Напоминаем, что в соответствии со статьёй 73 Налогового кодекса Грузии упрощённый порядок учёта доходов и расходов могут применять лица, осуществляющие реализацию товаров или услуг преимущественно за наличный расчёт. Указанный порядок не распространяется на налогоплательщиков, которые для целей налога на прибыль и подоходного налога обязаны вести, либо по собственному желанию ведут бухгалтерский учёт методом начисления, а также на плательщиков налога на добавленную стоимость (НДС).
Изменения направлены на упрощение процесса учёта, содействие ведению учёта в электронной форме и снижение административной нагрузки на налогоплательщиков.
Увеличена плата за услугу по изданию предварительного решения
Постановлением Правительства Грузии № 251, опубликованным 8 июня 2026 года, увеличена плата за услугу Службы доходов по изданию предварительного решения.
Согласно изменению, с 1 января 2027 года плата за услугу составит 20 000 лари для юридических лиц и 10 000 лари для физических лиц резидентов. Ранее действовавшие тарифы составляли, соответственно, 10 000 и 5 000 лари.
Новые тарифы будут применяться только к запросам, представленным в Службу доходов с 1 января 2027 года. К заявлениям, поданным до указанной даты, по‑прежнему будут применяться прежние тарифы.
Уточнён подход к налогообложению дохода от реализации активов
10 июня 2026 года было опубликовано Публичное решение Министра финансов Грузии № 175, которым внесено изменение в Публичное решение № 143 от 14 мая 2026 года «По вопросам обложения подоходным налогом дохода, полученного физическим лицом в результате поставки актива».
Согласно новой редакции, деятельность признаётся системной и организованной только в том случае, если лицо осуществляет создание, приобретение или отчуждение активов в качестве своей основной и самостоятельной экономической деятельности, целью которой является получение постоянного дохода.
Соответственно, само по себе владение недвижимым имуществом, в том числе наличие в собственности нескольких жилых квартир или домов, продолжительность владения ими или их последующая продажа не является достаточным основанием для того, чтобы квалифицировать деятельность как предпринимательскую.
При этом необходимо разграничивать реализацию частным лицом собственного актива и случаи, когда создание, приобретение или продажа недвижимого имущества осуществляется в рамках бизнес‑деятельности. Например, когда имеет место девелоперская деятельность, операции, связанные с обеспечением ипотечных требований, или иная аналогичная экономическая деятельность.
В таких случаях физическое лицо не сможет воспользоваться предусмотренными Налоговым кодексом льготными режимами налогообложения, в том числе:
- не будет применяться правило, установленное частью 3 статьи 81 Налогового кодекса Грузии, согласно которому излишек дохода (прирост) облагается по ставке 5%;
- не будет применяться освобождение, предусмотренное подпунктом «в.а» части первой статьи 82 Налогового кодекса Грузии, согласно которому излишек дохода, полученный от реализации жилой квартиры (дома), находящейся в собственности более 2 лет, и прикреплённого к ней земельного участка, освобождается от подоходного налога.
Таким образом, изменение ещё более чётко разграничивает разовую реализацию частного актива и поставку активов, осуществляемую в рамках бизнес‑деятельности, что имеет важное значение для правильного определения применимого налогового режима.